Výstavba komunitního centra na Zálabí záhájena

V uplynulých dnech zahájila Farní charita Kolín podporovaná místní farností stavbu Komunitního centra na Zálabí. Společenské a charitní zařízení pro obyvatele této části města roste na pozemku u kostela sv. Víta.

Své místo tu naleznou vzdělávací akce, přednášky a semináře pro seniory, rodiny i místní komunitu. „Chceme pokračovat v tom, co už dnes pro obyvatele Kolína děláme. Jen k tomu potřebujeme nové prostory,“ vysvětluje ředitelka Farní charity Kolín Lucie Růžková Rybárová. Nové zázemí pro své akce zde najdou charitní služby jako Dobrovolnické centrum pro seniory, kde školí ochotné lidi, kteří pomáhají seniorům a tráví s nimi čas či Rodinné centrum sv. Zdislavy, které pomáhá rodinám v krizových situacích.

„Náš nový dům nabídne ještě mnohem víc. Sloužit bude nejen charitě a farnosti, ale i lidem z širokého okolí bez ohledu na věk, názor nebo náboženské přesvědčení. Počítá se tu také se zázemím pro setkávání místní komunity. Čtvrť Zálabí totiž bývá označována jako vyloučená lokalita. Komunitní centrum může reagovat i na aktuální potřeby místních lidí a nabídnout jim prostory či pomoc s pořádáním akcí,“ říká Lucie Růžková Rybárová. Prozrazuje také plány na další rozvoj místní Charity, které se stavbou souvisejí: „Chceme nabídnout podporu pečujícím, tedy lidem, kteří se starají o blízkou osobu, tedy nemohoucího seniora či postiženého člověka v rodině. Mohly by vzniknout svépomocné skupiny a terapeutické aktivity, které lidem pomůžou.“

Staví se po letech plánů

Plány na stavbu má místní farnost a charita už několik let a po dva roky na svůj záměr získávají oba subjekty finance v rámci Tříkrálové sbírky. „Před dvěma roky farnost darovala část pozemku u kostelíčka na Zálabí Farní charitě a ta dala vypracovat stavební projekt, podala žádost o dotaci v rámci evropského programu IROP a uspěla. Na stavbu získala dotaci 14 milionů korun,“ těší úspěch charity místního duchovního správce P. Jána Halamu, který nápad vytvořit prostor pro místní obyvatele a služby charity, vzal za svůj. „Nestačí jen žít zavřený ve svých bytech a domech a ve svých elektronických zařízeních, dokonce ani v kostelích. Chceme tvořit aktivní a pozitivní komunitní život,“ říká.

Vše je podle zákona

Jenže úsilí charity a farnosti naráží na skutečnost, že místním lidem vadí, že na pozemku býval kdysi hřbitov. Nepříjemné chvíle tak stavebníkům nepřipravili památkáři, regulace územního plánu, ba ani stavební či jiný úřad, ale emoce malé skupinky místních obyvatel. „Pozemek bývalého hřbitova u kostela sv. Víta přitom už od konce 19. století není pohřebištěm. A nebyl už dávno předtím, než zastupitelstvo před lety změnilo účel užití daného pozemku v územním plánu města,“ vysvětluje místní farář Ján Halama.

Farní charita Kolín ujišťuje, že výstavba komunitního centra započala v souladu s územním plánem a na základě pravoplatného stavebního povolení, na základě souhlasu památkářů a je pod archeologickým dohledem.

„S těmi, které bychom snad ještě objevili a odkryli, se nakládá podle zákona. Navíc s pietou, jak bylo zvykem po celá staletí, pokud se někde rušilo pohřebiště. V Kolíně rozhodně nejsme první ani poslední z měst či míst, kde se bezprostřední okolí kostela promění tak, že přestane být určené mrtvým, ale začne opět sloužit živým,“ vysvětluje ředitelka.

Místní duchovní správce navíc ujišťuje, že případné nálezy zbylých ostatků jsou schraňovány na jedno místo a on je osobně pohřbí o kus dál se vší pietou. „Také části hrobového příslušenství, které zde zůstalo, se uloží na jiné místo na hřbitově, na základě dohody s pracovníky Regionálního muzea v Kolíně“ slibuje místní kněz.

Historie se neopakuje

Řada místních obyvatel má ještě v živé paměti bolestnou devastaci hřbitova v sedmdesátých letech. Byl rozdělen na dvě části a značně utrpěl kvůli výstavbě mostu. Přitom se tehdy nedělal žádný archeologický průzkum, ba ani exhumace lidských ostatků, které technika jen zahrnula nebo byly i se zemí odvezeny pryč. „Byl to brutální zásah do hřbitova, a kvůli tomu už nikdy nemohl být tím, co předtím. Považovali jsme za smysluplné, vytvořit na zdevastovaném a rozkradeném bývalém hřbitově něco nového a smysluplného, co by přinášelo užitek lidem, žijícím na Zálabí i v celém Kolíně. A výstavbu komunitního centra za smysluplnou rozhodně považujeme,“ uzavírá farář Ján Halama.